2017.12.27. 15:00, Szidonia
Született Kr.e. 341 decemberében Számoszon, majd Kr.e. 270- ben hunyt el Athénban. Görög atomista filozófus,Démokritosz természetfilozófiájának a követője.
Kr. e. 300 körül filozófiai iskolát alapított Athénban. Továbbfejlesztette Arisztipposz élvezeten alapuló etikáját, és összekapcsolta Démokritosz atomelméletével.
Az epikureusok mesterük házának kertjében gyűltek össze, ezért nevezik őket „a Kert filozófusainak”. A kert bejárata fölött ez a felirat függött: „Idegen, itt részesülhetsz a jóban. Nálunk a gyönyör a legfőbb jó.”
Epikurosz hangsúlyozta, hogy minden gyönyörteli cselekvés eredményét a lehetséges mellékhatásokkal együtt kell mérlegelni. Epikurosz úgy vélte, hogy a rövid gyönyört nyújtó cselekvést mérlegre kell tennünk a nagyobb és tartósabb élvezettel szolgáló lehetőségekkel szemben.
Epikurosz hangsúlyozta, hogy a „gyönyör” nem feltétlenül azonos az érzéki élvezettel. A gyönyörűségek közé tartoznak az olyan értékek is, mint a barátság vagy a művészi élmény. És persze elérhetetlen a boldogság a hagyományos görög eszmények, az önuralom, a mértéktartás és a higgadtság nélkül. A vágyat ugyanis kordában kell tartani. Éppígy segítségünkre lesz az önfegyelem akkor is, ha fájdalmat kell elviselnünk.
Az örömöt, úgy határozza meg, mint ami minden ember számára elérhető életük során, csupán tőlük függ, hogy felismerjék, hogy az anyagi javak, beleértve saját testüket is, nem saját tulajdonuk.
„A halál egyáltalán nem érint bennünket” – fogalmazta meg Epikurosz. „Ameddig mi létezünk, a halál nincs jelen, amikor pedig a halál megérkezik, mi nem vagyunk.
Epikurosz felszabadító hatású filozófiájának lényegét „négy gyógynövény” néven foglalta össze:
Az istenektől nem kell félnünk. Felesleges a halállal foglalkoznunk. Könnyű elérni a jót. A borzalom könnyen elviselhető.
A sztoikusokkal ellentétben az epikureusok csekély érdeklődést tanúsítottak a politika és a társadalom iránt. „Élj elrejtőzve!”, hangzott Epikurosz tanácsa. Kertje leginkább alighanem korunk kommunáira emlékeztetett. Manapság is sokan keresik a „boldogság szigetét” a társadalmon kívül.
http://www.sulinet.hu/tovabbtan/felveteli/ttkuj/4het/filozofia/filoz4.html
http://lexikon.katolikus.hu/E/Epikurosz.html